English French German Italian Portuguese Russian Spanish

District Council elections - rolling results service

The Conservatives have retained control of Derbyshire Dales District Council with a reduced majority - and the Liberal Democrats take over from Labour as the official opposition.

The Conservatives lost 9 seats in total, with the Lib Dems gaining 5 on their 2015 return and Labour one. The Greens were winners too, taking two seats, and the voters also returned 3 Independent councillors. It means the Conservatives hold control by a single seat, taking 20 of the available 39 seats.

The last result of the Count at Wirksworth Leisure Centre was declared at 4.45am - a single vote victory for the Green Party candidate Matthew Buckler in Stanton.

So the final result was:
  • Conservatives 20 seats
  • Lib Dems 8
  • Labour 6
  • Independents 3
  • Green Party 2
Votes for parish and town council elections in the Derbyshire Dales will be counted from 2pm on Friday 3 May.

Turnouts for the local elections here in the Derbyshire Dales are: 41.6% across the 25 District Council wards and 45.8% for the towns and parishes.

Derbyshire Dales District Council elections:

Ashbourne North

The parish wards of Belle Vue and Parkside of the parish of Ashbourne and the parish of Offcote and Underwood.

Electorate: 2974
Number of seats: 2

Candidate Party Votes Result
Bull, Sue The Conservative Party Candidate  519  ELECTED
Dobbs, Peter David Lewis Liberal Democrats  325  
Hope, Roslyn Elizabeth Labour Party  187  
Lees, Stuart The Conservative Party Candidate  515  ELECTED
White, Andy Labour Party  198  
Wildgoose, Patricia Ann Liberal Democrats  263  
Turnout: 36.5%      



Ashbourne South

The parish wards of Hilltop and St. Oswalds of the parish of Ashbourne

Electorate: 4098
Number of seats: 2

Candidate Party Votes Result
 Archer, Robert James  Liberal Democrats  538  ELECTED
 Donnelly, Tom  The Conservative Party Candidate  598  ELECTED
 Ginnis, Peter  Labour Party  161  
 Hill, John James  The Green Party  157  
 Murphy, Dermot Joseph  Conservative Party Candidate  516  
 Pugh, Ruth Anna Elisabeth  Labour Party  160  
Shirtcliffe, Robin Michael  Liberal Democrats  447  
Turnout: 34.2%      

Bakewell

The parish wards of Bakewell, Ashford in the Water, Nether Haddon, Over Haddon and Sheldon

Electorate: 3647
Number of seats: 3

Candidate Party Votes Result
 Hill, Alyson Jane  Conservative Party Candidate  1015  ELECTED
 Morgans, Paul Wayne  Labour Party  465  
 Sutton, Alasdair Harold  Conservative Party Candidate  939  ELECTED
 Swift, Helen Nina  Labour Party  408  
 Wakeman, Mark Anthony  Conservative Party Candidate  1025  ELECTED
Turnout: 42.9%      

Bradwell

The parishes of Bradwell, Foolow, Great Hucklow, Grindlow, Hazelbadge and Little Hucklow

Electorate: 1487
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
 Furness, Chris  The Conservative Party Candidate  324  ELECTED
 Swain, Les  Labour Party  240  
Turnout: 40.1%      

Brailsford

The parishes of Brailsford, Hollington, Longford and Mercaston

Electorate: 1503
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
 Bishop, Nicholas Vincent Paul  Labour Party  114  
 Morley, Michele  The Conservative Party Candidate  452  ELECTED
Turnout: 39.1%      

Calver

The parishes of Calver, Curbar, Froggatt and Stoney Middleton

Electorate: 1469
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Barker, Thomas  Labour Party  131  
Froggatt, Helen Margaret  The Conservative Party Candidate  329  ELECTED
Scott, Robert Alun  The Green Party  219  
Turnout: 46.8%      

Carsington Water

The parishes of Aldwark, Atlow, Ballidon, Bradbourne, Brassington, Carsington, Hognaston, Hopton, Ible, Ivonbrook Grange and Kniveton

Electorate: 1519
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
 Allen, Bob  Labour Party  122  
 Elsworth, Margaret Ann  Liberal Democrats  132  
 Rose, Lewis Michael  The Conservative Party Candidate  374  ELECTED
Turnout: 41.7%      

Chatsworth

The parishes of Baslow and Bubnell, Beeley, Chatsworth, Edensor and Pilsley

Electorate: 1321
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
 Bowman, Barbara Jeanne  Liberal Democrats  100  
 Butler, Jacob  Labour Party  60  
 Hobson, Susan  The Conservative Party Candidate  456  ELECTED
Turnout: 47.1%      

Clifton and Bradley

The parishes of Bradley, Clifton and Compton, Edlaston and Wyaston, Osmaston, Shirley, Snelston and Yeldersley

Electorate: 1440
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Pugh, Bob  Labour Party  114  
Shirley, Andrew John Sewallis Carr  Conservative Party Candidate  396  ELECTED
Stone, Richard  UKIP  102 -
Turnout: 43.3%      

Darley Dale

The parishes of Darley Dale

Electorate: 4673
Number of seats:3

Candidate Party Votes Result
Atkin, Jason Matthew Conservative Party Candidate  755  ELECTED
Bell, Naomi Liberal Democrats  431  
Creese, Andrew Liberal Democrats  374  
Godber, Roger John Labour Party  324  
Hickling, Emma Green Party  363  
Kendrick, Keith Edward Labour Party  246  
Martin, Stephen Liberal Democrats  241  
Peacock, Lucy Jane Elizabeth Labour Party  301  
Roe, Paul Cecil UKIP  267  
Salt, Mark Leslie Conservative Party Candidate  685  ELECTED
Statham, Andrew Paul Conservative Party Candidate  653  ELECTED
Turnout: 37.2%      

Dovedale and Parwich

The parishes Eaton and Alsop, Fenny Bentley, Hartington Nether Quarter, Lea Hall, Mappleton, Newton Grange, Parwich, Tissington and Thorpe

Electorate: 1349
Number of seats:1

Candidate Party Votes Result
Fearn, Sandra Liberal Democrats  78  
Fitzherbert, Richard Ranulph Conservative Party Candidate  424  ELECTED
Hodgson, Sue Labour Party  73  
Turnout: 43.8%      

Doveridge and Sudbury

The parishes of Doveridge and Sudbury

Electorate: 1564
Number of seats:1

Candidate Party Votes Result
Allison, Jacqueline Independent  343  ELECTED
Butler, Laurie Labour Party  57  
Catt, Albert Joseph Phineous The Conservative Party Candidate  238  
Turnout: 41.2%      

Hartington and Taddington

The parishes of Blackwell in the Peak, Brushfield, Chelmorton, Flagg, Hartington Middle Quarter, Hartington Town Quarter and Taddington

Electorate: 1356
Number of seats:1

Candidate Party Votes Result
Bond, Asher Jacob Liberal Democrats  61  
Chapman, David George The Conservative Party Candidate  289  ELECTED
Cowings, John Labour Party  51  
Youatt, John Robin Green Party  82  
Turnout: 36.3%      

Hathersage and Eyam

The parishes of Abney and Abney Grange, Eyam, Grindleford, Hathersage, Highlow, Offerton and Outseats

Electorate: 3161
Number of seats: 2

Candidate Party Votes Result
Massey-Bloodworth, Vicky Conservative Party Candidate  548  
Nancolas, Eleanor Mary Liberal Democrats  420  
O'Brien, Peter Desmond Labour Party  585  ELECTED
Orchard, John Michael Conservative Party Candidate  479  
Raw, Claire Elizabeth Labour Party  552  ELECTED
Turnout: 45.7%      

Hulland

The parishes of Biggin by Hulland, Callow, Hulland, Hulland Ward and Kirk Ireton

Electorate: 1497
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Ayliffe, Rosie Labour Party  110  
Bright, Richard The Conservative Party Candidate  445  ELECTED
Turnout: 38.1%      

Lathkill and Bradford

The parishes Harthill, Middleton and Smerrill, Monyash and Youlgreave

Electorate: 1280
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Elliott, Graham Independent  460  ELECTED
Wingard, Andrew John Labour Party  75  
Turnout: 42.3%      

Litton and Longstone

The parishes of Great Longstone, Hassop, Little Longstone, Litton, Rowland and Wardlow

Electorate: 1314
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Cole, Chris Labour Party  86  
Gamble, Clare Elaine Liberal Democrats  296  ELECTED
Stevens, Geoff The Conservative Party Candidate  228  
Turnout: 47.3%      

Masson

The parishes of Bonsall, Cromford and Matlock Bath

Electorate: 2400
Number of seats: 2

Candidate Party Votes Result
Green, John Michael The Green Party  273  
Hartley, Andrew Mellodew Labour Party  334  
Pawley, Joyce Priscilla Labour Party Candidate  459  ELECTED
Purdy, Garry William Conservative Party Candidate  386  ELECTED
Spowart, Bob UKIP  156 -
Walsh, Richard Noel The Conservative Party Candidate  261  
Turnout: 43.1%      

Matlock All Saints

The parish wards of Dimple Road East, Dimple Road West and South of the River, and North of Jackson Road of the parish of Matlock

Electorate: 4322
Number of seats: 3

Candidate Party Votes Result
Burfoot, Martin Stanway Liberal Democrats  1322  ELECTED
Burfoot, Sue Liberal Democrats  1465  ELECTED
Elliott, Ann The Conservative Party Candidate  549  
Fawcett-Neal, Elly Krystal The Conservative Party Candidate  339  
Rutter, Martin Joseph Labour Party  387  
Wain, Steve Liberal Democrats  1182  ELECTED
Whitney, Lucia Labour Party  339  
Turnout: 49.9%      

Matlock St Giles

The parish of Tansley and the parish wards of Chesterfield Road East, Hurst Farm, Matlock Green and Starkholmes and Riber of the parish of Matlock

Electorate: 4333
Number of seats: 3

Candidate Party Votes Result
Cruise, Paul William Liberal Democrats  746  ELECTED
Flitter, Steve Liberal Democrats  895  ELECTED
Goulden, Peter William Labour Party  352  
Green, Alayne The Conservative Party Candidate  415  
Hopkinson, Danny Conservative Party Candidate  474  
Hughes, David Christopher Liberal Democrats  675  ELECTED
Needham, Sylvia Ella Labour Party  359  
Stevens, Jacquie The Conservative Party Candidate  520  
Whitney, Phil Labour Party  318  
Turnout: 39.5%      

Norbury

The parishes of Alkmonton, Boylestone, Cubley, Hungry Bentley, Marston Montgomery, Norbury and Roston, Rodsley, Somersal Herbert and Yeaveley

Electorate: 1407
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Cole, Jan Labour Party  90  
Morley, Tony The Conservative Party Candidate  435  ELECTED
Turnout: 39.2%      

Stanton

The parishes of Birchover, Northwood and Tinkersley, Rowsley and Stanton in Peak

Electorate: 1439
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Buckler, Matthew Green Party  200  ELECTED
Joy-Matthews, Jennifer Labour Party  102  
Oakley, Dave The Conservative Party Candidate  199  
 Turnout: 35.5%      

Tideswell

The parishes of Tideswell and Wheston

Electorate: 1365
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Bowen, Chris Labour Party  113  
Buttle, Neil Anthony Green Party  204  ELECTED
Hewson-Stoate, Richard Andrew The Conservative Party Candidate  167  
Turnout: 36.3%      

Winster and South Darley

The parishes of Elton, Gratton, South Darley and Winster

Electorate: 1361
Number of seats: 1

Candidate Party Votes Result
Foster Phillips, Charlie Labour Party  22  
Swindell, Colin Independent  758  ELECTED
Turnout: 57.6%      

Wirksworth

The parishes of Middleton and Wirksworth

Electorate: 4746
Number of seats: 3

Candidate Party Vote Result
Dixon, Ivan The Green Party  741  
Gratton, Gladwyn Hedley Kilkenny Conservative Party Candidate  590  
Jenkins, Angus David The Conservative Party Candidate  480  
McDonagh, Elisa Marie Labour Party  1089  ELECTED
Ratcliffe, Mike Labour Party  1200  ELECTED
Slack, Peter Labour Party  1128  ELECTED
Turnout: 42.7%      
The Conservatives have retained control of Derbyshire Dales District Council with a reduced majority - and the Liberal Democrats take over from Labour as the official opposition.

Find us on Facebook

 
 

Follow us on Twitter

Communications

Town Hall, Bank Road
Matlock, Derbyshire DE4 3NN
01629 761 195
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.